SEMTEX - Hack The Moment
22 júla 2022 by SEMTEXT.sk
#semtex #semtexEnergy

FOTO: Projekt Ihrisko
Zanedbané športovisko v Petržalke ožilo. Projekt Ihrisko ho zmenil na nepoznanie

Projekt Ihrisko vracia farbu do vyblednutých spomienok po športovcoch a mládeži. Opustené ihriská, ktoré na Slovensku chátrajú, premieňajú na unikátne miesta.

Zakladatelia projektu sa pri ich najnovšej výzve spojili so spoločnosťou Kärcher. Spoločne čistia, zveľaďujú a nakoniec zatraktívňujú ihriská, ktoré tak dokážu pritiahnuť viac mladých ľudí. Nové prostredie ponúka skvelú príležitosť na basketbal, no napríklad aj točenie videoklipov. Najnovšie sa rozžiarilo ihrisko v Petržalke na Hrobákovej ulici. Writeri z WallDesign ho zviditeľnili pestrými 3D farbami, ktoré pôsobia, akoby ich tam vyliali.

Digitálna doba

Projekt s výstižným názvom Ihrisko vznikol s cieľom motivovať deti a mládež, aby trávili na športoviskách viac času. Mnohé podobné priestory sú dnes na Slovensku opustené či zanedbané. Aj tí, ktorí by na nich športovať chceli, sa tak môžu ľahko odradiť.

Autor projektu Mário Biháry sám vyrastal na petržalskom sídlisku, kde sa stretol s rovnakou situáciou. Rozhodol sa preto, že s tým niečo urobí.

„Veľa detí v dnešnej digitálnej dobe sedí doma pred obrazovkami a chýba im motivácia a správny impulz ísť von. My sme na ihriskách hrávali basketbal a futbal, robili graffiti a boli pri vzniku hip hopových kapiel. Do projektu Ihrisko som sa snažil pretaviť všetky tieto aspekty,“ povedal Biháry. Autor projektu je tiež známy ako organizátor festivalu Hip Hop Žije.

Podľa jeho slov je však primárnym cieľom projektu na chátrajúce ihriská upozorniť, revitalizovať ich a vrátiť im život.

Projekt Ihrisko

Dušu vdýchol projekt už piatemu ihrisku na Slovensku, z toho išlo o druhé na petržalskom sídlisku. V spolupráci s firmou Kärcher a miestnou samosprávou dostalo šancu na reparát športovisko na Hrobákovej ulici.

Priebeh obnovy

Na premene ihriska sa podieľali writeri z WallDesign, ktorí spolu s Bihárym navrhli jeho nový vzhľad, uvádzajú v tlačovej správe. „Napadlo nám urobiť 3D dizajn a napodobniť vyliate kýble farby tak, aby zapadli do prostredia,“ prezrádza autor projektu. Ešte predtým, než writeri naniesli na asfalt prvý náter, mali športovisko v rukách odborníci na čistenie zo spoločnosti Kächer, ktorá sa na projekte spolupodieľa. Ich úlohou bolo pripraviť celé ihrisko a jeho okolie tak, aby mohli umelci začať s jeho vizuálnou premenou.

„Naše stroje dokonale vyčistili asfalt a zbavili nečistoty aj objekty, ktoré sú súčasťou ihriska, ako múry, lavičky či pingpongový stôl. Pri čistení sme využili zametacie stroje, vysokotlakový čistič, mokro-suchý vysávač, ale aj všestranne využiteľný komunálny čistiaci stroj,“ priblížil Emik Skákala, marketingový riaditeľ spoločnosti. „Ako líder v čistiacich riešeniach sme pripravení aj na takéto výzvy a pomoc pri budovaní miestnej komunity,“ dodal. Aj keď išlo o veľa práce, vďaka spoľahlivej čistiacej technike im to zabralo len niekoľko hodín.

„Časová efektivita je pri našej práci kľúčová. Náš komunálny čistiaci stroj je vysoko účinný a všestranný. Pri tomto projekte nám pomohol efektívne vyčistiť a pripraviť ihrisko pre umelcov v priebehu pár hodín. Pre jeho celoročné využitie pri zametaní lístia, zavlažovaní zelene či pri zimnej údržbe by som ho odporučil každej samospráve,“ dodáva Emil Skákala.

Projekt podporila aj Petržalka

Iniciatívu zveľadiť síce zrekonštruované, ale nenápadné ihrisko privítala aj petržalská samospráva. „Projekt zatraktívnenia novozrekonštruovaného multifunkčného areálu Hrobákova, ako aj iných ihrísk v našej správe veľmi vítame a sme radi, že tým spoločne oživíme v Petržalke šport aj kultúru,“ tvrdí starosta Petržalky Ján Hrčka, ktorý dodáva, že do projektu na Hrobákovej investovala mestská časť bezmála 10-tisíc eur. Prvé vylepšené ihrisko na Rovniankovej ulici prinieslo želaný efekt. „Na revitalizovaných ihriskách v rámci Projektu Ihrisko je väčší pohyb detí, hráčov basketbalu, ale tiež sa tam dejú rôzne fotenia, nakrúcania videoklipov a podobne. Plánujeme tam robiť aj turnaje a rôzne koncerty, aby ihriská žili a boli magnetom pre mládež, ktorá nechce sedieť doma,“vysvetľuje Mário Biháry.

Projekt Ihrisko je zároveň motiváciou pre starostov a primátorov, ktorí majú v rukách to, ako bude verejný priestor a športoviská vyzerať. Spoločnosť Kärcher ponúka pomoc so svojou komunálnou čistiacou technikou a profesionálnymi skúsenosťami.